Kotva

Vítáme Vás

Žákovská knížka

E-jídelníček

SmartClass + student

SmartClass+ teacher

Office 365

Tisknout
Mapa webu

Školní psycholožka - Můžu mít strach?

Vloženo: 10.9.2021 | Autor: Zdeňka Juklová | Zobrazeno: 105x
Od září letošního roku pracuje na naší škole nová školní psycholožka Mgr. Bc. Markéta Hvězdová. Přečtěte si, jak je to se strachem a další info níže v článku ...

MŮŽU MÍT STRACH?

Co se ti vybaví, když se řekne strach? Je to v pořádku mít strach, nebo by každý měl být absolutní nebojsa a tvářit se, že ho nikdy nic nerozhodí?

 

Představ si, že neexistuje strach, že se nikdy ničeho nebudeš bát. Zní to celkem dobře co, už se nikdy ničeho a nikoho nebát, být pořád v pohodě a v klidu. Teď si ale představ, že v lese potkáš medvěda, ale nebudeš se ho bát. Jak to dopadne? Dost možná bude medvěd po obědě. K čemu je teda strach dobrý? K tomu, abychom přežili. Nemít strach, tak bez problému strčíme ruku do zapnutého mixéru, skočíme trojitý backflip ze střechy paneláku, nebo sníme jedovatý bobule. Strach je tu s každým z nás proto, aby si neublížil, nebo se nezabil. Je to jedna z nejdůležitějších lidských emocí, která nám pomáhá rozeznat situace, které jsou pro nás bezpečné a které již bezpečné nejsou a bylo by dobré z nich buď odejít, nebo na ně alespoň nebýt sám. Někdy se ale kontrolka strachu rozbije.

 

Problém nastává, když nám strach začne diktovat, co můžeme, nebo nemůžeme dělat. Když máme strach mluvit před lidmi, jít domů se špatnou známkou, obléct si to, co se nám líbí, nebo třeba říct svůj názor, či si říct o pomoc. Naopak říct si o pomoc a přiznat, že mi není dobře chce velkou porci odvahy!

 

Čeho se bát nemusíte je přijít za mnou s čímkoliv, co vás trápí. Jsem tu pro vás od října pravidelně každé úterý a pátek od 11 hodin. 

 

Vaše školní psycholožka

Markéta Hvězdová