Exkurze do věznice v Rýnovicích

Dne 19. 5. 2023 proběhla exkurze ve věznici Rýnovice žáky devátých tříd. Věznicí nás prováděl zkušený bývalý člen VSČR. Všichni na začátku exkurze museli odevzdat mobilní telefony a další zakázané předměty. V úvodu exkurze jsme procházeli bezpečnostním rámem a byli zkontrolováni, jestli do areálu nevnášíme závadné předměty.

Po prohlídce jsme navštívili vězeňský soud, kde probíhají průběžné soudní líčení formou dálkové komunikace. Na tomto místě jsme se dozvěděli o rozčlenění věznic v ČR, historii věznice Rýnovice a počtu odsouzených- Dále jsme se také dozvěděli, jaké možné činy odsouzení spáchali a odpovídali jsme na různé otázky ohledně vězeňství a prevence, jak zabránit vlastní trestné činnosti, které bychom se v dnešní době mohli dopustit. Další zastávkou byla vězeňská jídelna, kde jsme měli možnost klást dotazy a se zájmem nám bylo odpovězeno. Po průchodu okolo vězeňského dvorku jsme navštívili OVKT (oddělení výkonu kázeňských trestů), kde jsme mohli vidět speciální cely pro jedince, kteří porušili pravidla a odpykávali si zvláštní trest. Exkurze byla zakončena v administrativní budově vedle věznice. Žáci z exkurze odcházeli s rozporuplnými pocity, nicméně celá tato akce byla velmi edukativní a preventivně bylo žákům vysvětleno, jakých sociálně patologickým jevům by se měli vyvarovat. Děkujeme věznici Rýnovice za tuto exkluzivní možnost exkurzi absolvovat.

David Lejsek

Aktivita byla podpořena z Dotačního fondu Libereckého kraje,

PROGRAM 4.3 Specifická primární prevence rizikového chování.

ZŠ Velké Hamry – Chováme se bezpečně a zodpovědně (OLP/898/2023)