Obecné informace k černému kašli

Vloženo: 8.4.2024 | Autor: Smola | Zobrazeno: 113x
Informujeme Vás na základě zprávy Ministerstva zdravotnictví ČR pro školy v souvislosti s epidemiologickou situací ve výskytu dávivého/černého kašle v České republice. Aktuálně ve škole NEevidujeme výskyt černého kašle. Podrobnosti naleznete v příspěvku.

Od začátku letošního roku dochází v celé ČR k nárůstu počtu onemocnění pertusí (černým kašlem). Případy onemocnění se vyskytují ve všech věkových skupinách, nicméně nejvíce případů je hlášeno u adolescentů ve věku 15–19 let a dále pak u dětí ve věku 10–14 let.
Klinické průběhy onemocnění u těchto populačních skupin nejsou závažné, a to především díky skutečnosti, že její proočkovanost dosahuje většinou dobrou úroveň. Nejvíce ohroženou skupinou závažným průběhem nákazy pertusí jsou především děti do 2 let věku a pak osoby s poruchou imunity nebo přidruženými onemocněními, především chronickým onemocněním respiračního traktu.

Ve škole zajišťujeme dodržování základních pravidel:
- časté a účinné větrání v místnostech,
- časté mytí rukou mýdlem pod tekoucí teplou vodou a používání jednorázových ručníků na ruce,
- v rámci úklidu provádíme dezinfekci často dotýkaných ploch,

- při kašlání nebo kýchání si zakrýváme ústa a nos kapesníkem, použité kapesníky ihned vyhazujeme do odpadkového koše, nekašleme do dlaní,
- nepijeme ze stejné sklenice či láhve a nesdílíme jídlo při jeho konzumaci.

Žádáme Vás, abyste do školy pouštěli pouze zdravé děti.

Děkujeme.

Zdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coughing_into_napkin_icon.svg